Villa Toscana Zakopane

Blog

/ / Marka Tatrzańska dla „Trota al forno” przyznana!

Marka Tatrzańska dla „Trota al forno” przyznana!

Każdy lubi pochwały i nagrody gdyż bycie docenionym jest zawsze budujące i niezwykle przyjemne, dlatego z ogromną przyjemnością pragniemy się z Wami podzielić wiadomością, że Villa Toscana została po raz drugi laureatem konkursu o przyznanie Marki Tatrzańskiej. Organizatorem przedsięwzięcia jest Tatrzańska Agencja, a misją konkursu jest podniesienie jakości oferowanych produktów ich identyfikacja oraz promocja.

Propozycją restauracji Villa Toscana do miana Marki Tatrzańskiej w kategorii Artykuły Spożywcze był pstrąg z lokalnej hodowli zasilanej górską wodą, przyrządzony na sposób włoski.

Pstrąg jest rybą najpowszechniejszą dla kuchni Podhala. Startując z nią do konkursu chcieliśmy odejść od utartej myśli, że ryby są domeną tylko i wyłącznie nadmorskich miejscowości. Górale mają także wyśmienite sposoby na przygotowanie pochodzących z górskich wód pstrągów. Pstrąg najlepiej smakuje grillowany lub pieczony. Jak jednak przygotować go tak, aby miał włoski charakter, wie tylko Szef kuchni Villa Toscana.

Pstrąg górski przyrządzony na sposób włoski, marynowany w najwyższej jakości oliwie z oliwek, ziołach i czosnku to danie które łączy w sobie kulinarne tradycje podhala oraz aromat i świeżość kuchni włoskiej. Użyty w przepisie świeży rozmaryn i tymianek nadają polskiej rybie włoskiego charakteru. Marynowanie tego regionalnego przysmaku musi trwać co najmniej 24h. Kluczowy jest jednak sposób pieczenia w piecu. Wysoka temperatura i krótki czas pieczenia, zapewnia odpowiednią strukturę i wilgotność mięsa tak delikatnej ryby. Prostota tego dania, pozwala wydobyć naturalny smak świeżego pstrąga. Rybę serwujemy z „sianem” z ziemniaków oraz sałatą skropioną cytryną. Oczywiście przepis na pstrąga, temperatura i czas pieczenia jest tajemnicą firmy.

Wprowadzając to danie do karty menu pomimo tego, że Villa Toscana jest włoską restauracją pragnęliśmy pokazać nasze przywiązanie do lokalnych tradycji i obyczajów regionu. Chcieliśmy upowszechnić wiedzę o produkcie regionalnym jakim jest pstrąg górski jak również okazać wsparcie lokalnemu przedsiębiorcy - hodowcy pstrągów, gdzie od lat kupujemy świeże ryby.

Ponad to przewidujemy, iż tendencja do zdrowego trybu życia i racjonalnego odżywiania w którym ryby odgrywają ważną rolę zwiększy się, a tym samym nasili konsumpcja ryb na Podhalu. Dlatego w ofercie restauracji Villa Toscana nie może zabraknąć dań z ryb jako źródła cennych i łatwo przyswajalnych składników pokarmowych.

Jesteśmy dumni z tego, że nasze danie „Trota al forno” czyli pstrąg z pieca podany na sposób włoski zostało docenione przez komisję konkursową.

Dziękujemy i serdecznie wszystkich zapraszamy do wypróbowania tej znakomitej w smaku ryby do naszej restauracji!

Marka Tatrzańska

Pieczony pstrąg w stylu włoskim

Kategorie